CZYTELNICTWO miejskie


miejska Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce

2 326

Nowe tytuły
woluminów

84 401

Liczba woluminów
w 2021 r.

391

Nowe tytuły

zbiorów specjalnych

7 646

Liczba zbiorów specjalnych w 2021 r.

3 346

Liczba użytkowników zarejestrowanych

3 056

Liczba aktywnych czytelników

28 547

Liczba odwiedzin w bibliotece

69 003

Liczba wypożyczeń księgozbioru w ciągu roku



Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2021 r.:

916 000

+22,95%

do roku 2020




działalność biblioteki



Zdjęcie przedstawia spotkanie w ramach spotkania autorskiego z M. Starostą.
Zdjęcie dzieci w sali klasowej.


Biblioteka jest częściowo przystosowana do potrzeb specjalnych grup użytkowników pod względem architektonicznym. Posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych. Drzwi wejściowe do budynku i wewnętrzne są szerokie i przystosowane do przejazdu osób na wózkach inwalidzkich. Schody wewnętrzne i zewnętrzne są oznakowane kolorem kontrastowym dla osób niedowidzących. Korytarze w budynku są szerokie, co umożliwia bezproblemowe wymijanie się osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Istnieje możliwość zapewnienia asysty przez bibliotekarzy przy wejściu głównym do budynku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce z myślą o czytelnikach z niepełnosprawnościami, starszych, samotnych stara się urozmaicić ofertę biblioteki, tak aby była atrakcyjna i szeroko dostępna. Dostęp do informacji i zasobów bibliotecznych jest możliwy poprzez kontakt bezpośredni, telefoniczny, e-mailowy oraz rezerwację online. Z myślą o tej grupie użytkowników naszej biblioteki niektórzy pracownicy biblioteki (bibliotekarki) zostali przeszkoleni z podstaw języka migowego i ukończyli kursy dla asystentów osób niepełnosprawnych.

Biblioteka posiada również dostosowaną do potrzeb osób o utrudnionym dostępie (z niepełnosprawnościami, starszych) stronę internetową biblioteki, zgodnie ze standardami dostępności cyfrowej WCAG 2-1, zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o zapewnieniu dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz stanowisko komputerowe do obsługi czytelników niepełnosprawnych i niewidomych.

Do zbiorów bibliotecznych zakupuje się audiobooki, które poprzez swoją formę - nagranie dźwiękowe tekstu czytanego przez lektora, są doskonałą formą poznawania literatury przez osoby starsze, niedowidzące, niewidome. Biblioteka oferuje do wypożyczenia 10 czytaków dla niewidomych.

Niedowidzącym sympatykom tradycyjnej książki w formie papierowej oferuje się 90 egzemplarzy z dużą czcionką. Udostępnia się kilka tytułów książek pismem Braille,a. Zbiory te są sukcesywnie uzupełniane.

Biblioteka adresuje swoją ofertę do różnych grup wiekowych i osób niepełnosprawnych. Prezentacje książek i czytanie, tematyczne lekcje biblioteczne, literackie i regionalne prezentacje multimedialne należą do stałych form pracy biblioteki. Uczestnikami są uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Powiatowego Ośrodka Wsparcia, słuchacze Uniwersytetu III Wieku. Wszyscy czytelnicy otaczani są szczególną opieką indywidualną.

Biblioteka aktywnie współpracuje z Kołem Niewidomych oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Hajnówce. Osoby te są czytelnikami biblioteki, uczestnikami spotkań autorskich, wykładów, uroczystości okolicznościowych. Stanowią też liczną grupę czytelników prasy i księgozbioru oraz członków Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych działających przy naszej bibliotece.

Biblioteka organizuje spotkania autorskie, wystawy, prelekcje, których tematyka jest zróżnicowana i przeznaczona dla różnych grup odbiorców, dzięki temu każdy czytelnik znajdzie coś, co go zainteresuje. Osoby starsze otrzymują zaproszenia na uroczystości biblioteczne drogą pocztowa lub telefonicznie aby mogli skorzystać z naszej oferty.

W 2021 r. odbyły się m.in.:

    • Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” z aktywnym udziałem słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej.

    • Kontynuacja współpracy z Centrum Integracji Społecznej w ramach, której odbywały się spotkania edukacyjne prezentujące bibliotekę i jej zasoby, wykłady i prezentacje multimedialne na określone tematy.

    • W ramach współpracy z Terenowym Związkiem Niewidomych cykliczne spotkania tematyczne.

W 2021 r. biblioteka nadal realizowała projekt „Hajnówka dostępna - program dostępności miasta w sferach kultury i turystyki inspirowany rozwiązaniami Włoskimi z Miasta Matera”. Fakt ten ma przełożenie na zwiększenie oferty i dostępu do szeroko rozumianej kultury dla osób o szczególnych potrzebach. Poprawił również obsługę specjalnych grup użytkowników biblioteki.

W 2021 r. w przestrzeni bibliotecznej zamontowany został spójny dla całej instytucji system piktogramów. Piktogramy zamontowane są w miejscach i na wysokościach takich, aby miały wartość informacyjną dla użytkowników biblioteki, zwłaszcza osób o szczególnych potrzebach.

Biblioteka zapewnia również możliwość zwrotu materiałów bibliotecznych o nietypowej porze, np. poza godzinami pracy biblioteki. Została zakupiona wrzutnia książek (trezor biblioteczny) i zamontowana przy głównym wejściu do biblioteki. Zapewniana jest również możliwość wejścia do biblioteki z psem- przewodnikiem.


Zdjęcie mężczyzny przemawiającego w sali bibliotecznej.
Zdjęcie przedstawia osoby zebrane w sali oglądające slajdy na ekranie..


Miejska Biblioteka Publiczna przyjęła realizację zadań ponadlokalnych mocą porozumienia zawartego 17 lutego 2021 r. pomiędzy Powiatem Hajnowskim, a Miastem Hajnówką w sprawie powierzenia Miastu Hajnówka prowadzenia przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce zadań powiatowej biblioteki publicznej. Starostwo Powiatowe przekazało dotację w wysokości 10.000,00 zł.

Dotację przeznaczono na: zakup materiałów bibliotecznych, zakup urządzeń i pomocy metodycznych, szkolenie i doskonalenie zawodowe bibliotekarzy, organizację konkursów i spotkań autorskich.

Biblioteka realizowała zadania instrukcyjno-metodyczne poprzez bezpośrednie kontakty bibliotekarzy, informacje i porady udzielane telefonicznie i drogą elektroniczną. Instruktaż i zadania metodyczne realizowali: dyrektor, administrator lokalny systemu MAK+ i kierownicy działów. Instruktaż dotyczył zasad selekcji księgozbioru, spraw BHP, form promocji książki, biblioteki i czytelnictwa, oraz komputeryzacji i programu MAK+, dobrych praktyk w prowadzeniu spotkań on-line.

Częstotliwość i zakres współpracy wynikał z potrzeb bibliotek gminnych i realizowanych zadań biblioteki powiatowej, w szczególności spraw i zadań merytorycznych i sprawozdawczości. Biblioteki gminne przekazywały wymagane sprawozdania cyfrowe i opisowe. Sporządzano zbiorcze sprawozdania do Książnicy Podlaskiej i Starostwa Powiatowego w ramach zadań biblioteki powiatowej.

Pracownicy udostępniania w ramach zadań biblioteki powiatowej wypożyczali materiały biblioteczne mieszkańcom powiatu bez kaucji, co znalazło swoje odzwierciedlenie we wzroście dostępności do bogatej oferty biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce zorganizowała w 2021 r. szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu i pracowników biblioteki w siedzibie placówki (stacjonarne)

Dnia 08.11.2021 r. - odbyło się szkolenie pod hasłem „Pozyskiwanie funduszy pozabudżetowych na działalność instytucji kultury”. W ramach szkolenia prezentowane były między innymi zagadnienia dotyczące źródeł pozyskiwania dotacji, pisania wniosków, rozliczania projektów.

Zaprezentowano również projekt realizowany przez MBP Hajnówka pt. „Hajnówka dostępna - projekt dostępności miasta w sferach kultury i turystyki inspirowany rozwiązaniami Włoskimi z Miasta Matera”. Pokazano wprowadzone w bibliotece rozwiązania zrealizowane w ramach projektu w sferze dostępności.

W ramach szkoleń w ciągu 2021 r. odbywały się też wyjazdy do bibliotek gminnych. Tematy szkoleń i warsztatów to m.in.

      • szkolenie z systemu bibliotecznego MAK+ (część teoretyczna i praktyczna),

    • dobre praktyki w prowadzeniu spotkań on-line (część teoretyczna i praktyczna).

W ramach realizacji zadań powiatowej biblioteki publicznej dokonano również:

    • zakupu literatury pięknej i popularnonaukowej tematycznie lub osobą autora, związanej z regionem Podlasia,

    • zakup literatury popularno-naukowej i naukowej z różnych dyscyplin wiedzy, dedykowanej studentom i osobom dokształcającym się z powiatu hajnowskiego,

    • prenumeraty czasopism fachowych, podnoszących kwalifikacje zawodowe bibliotekarzy oraz dokonano zakupu aktualnych publikacji metodycznych, niezbędnych do prawidłowego katalogowania zbiorów bibliotecznych,

    • zakupu dwóch tytułów sztuk teatralnych do papierowego teatrzyku Kamishibai,

    • zakupu kompletu siedzisk do wykorzystania podczas zajęć z najmłodszą grupą czytelników biblioteki.

W ramach organizacji konkursów i spotkań autorskich:

    • zakupiono książkowe nagrody okolicznościowe dla dzieci biorących udział w tegorocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania,

    • zorganizowano spotkanie autorskie z Z. Piłasiewicz - podróżniczką, autorką książek i reportaży,

    • dokonano pokrycia kosztów zakupu nagród w konkursie literackim „ Mojemu miastu” organizowanego przez bibliotekę z okazji jubileuszu 70-lecia nadania praw miejskich.



Zdjęcie przedstawia ekran z wyświetlonym wizerunkiem mężczyzny.
Zdjęcie osób zebranych w sali bibliotecznej.


Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana. Wszystkie działy pracują w systemie elektronicznym MAK+. W ciągu roku do bazy MAK+ wprowadzane są czasopisma archiwalne, w szczególności roczniki czasopism regionalnych. Księgozbiór jest udostępniany w elektronicznym systemie MAK+. System kompleksowo obsługuje czytelników (zobowiązania, udostępnianie, rezerwacje, upomnienia). Biblioteka prowadzi swoją stronę internetową www.biblioteka.hajnowka.pl, posiada także profil na Facebooku. Stan komputeryzacji jest dobry - 31 komputerów, w tym 19 dostępnych czytelnikom w tym 1 z klawiaturą dostosowaną dla niewidomych. Biblioteka wykupiła dostęp do zasobów biblioteki cyfrowej Ibuk Libra, w ramach konsorcjum bibliotek województwa podlaskiego.

W zbiorach specjalnych znajdują się audiobooki, które są dość popularną formą kontaktu z książką w naszej bibliotece. Od kilku lat sukcesywnie uzupełniane są zbiory specjalne o audiobooki, pamiętając, by wśród nowo zakupionych tytułów zachować różnorodność tematyczną i gatunkową. Ponadto biblioteka umożliwia swoim czytelnikom korzystanie z innych niestandardowych form książki. Posiada zbiory książki elektronicznej w formacie dedykowanym na Czytak+, udostępniane czytelnikom niewidomym bądź niedowidzącym.


Biblioteka współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami realizując wspólne akcje i przedsięwzięcia. W 2021 r. w ramach upowszechniania książki i promocji czytelnictwa były organizowane spotkania autorskie z ciekawymi i poczytnymi autorami, promujące określone pozycje literatury, akcje czytelnicze, lekcje o książce i bibliotece, wystawy literackie, zajęcia edukacyjne itp.

W ramach współpracy z Centrum Integracji Społecznej odbyły się cykliczne spotkania edukacyjne promujące bibliotekę i jej zasoby. W ramach współpracy z Terenowym Kołem Związku Niewidomych w Hajnówce odbywały się spotkania w siedzibie związku połączone z prezentacjami multimedialnymi na wybrane tematy zaproponowane przez członków koła np. „Irena Sendlerowa - Matka Dzieci Holokaustu”.

W 2021 r. biblioteka aktywnie włączyła się w obchody jubileuszu 70-lecia nadania praw miejskich Hajnówce. Zorganizowany został konkurs literacki „Mojemu Miastu”, dwie wystawy „Hajnówka zaklęta w fotografii”, 70 lat praw miejskich - 70 ciekawostek o Hajnówce prezentowanych na stronie internetowej biblioteki i stronie Urzędu Miasta. Biblioteka brała udział w Grze Miejskiej - Przystanek 4 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W ramach współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym zorganizowane zostały warsztaty dla dzieci pod hasłem „Poznajcie rysia”.

W bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych i DKK dla Dzieci. Spotkania odbywają się cyklicznie w siedzibie biblioteki.

Biblioteka intensywnie realizuje edukację czytelniczą adresowaną do różnych grup wiekowych: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich. Wycieczki do biblioteki, zajęcia literackie i tematyczne, lekcje o książce i bibliotece, teatrzyk Kamishibai, czytanie tekstów literackich, gry i zabawy, konkursy recytatorskie, konkursy plastyczne należą do stałych form pracy biblioteki. Wszystkim zajęciom z najmłodszymi grupami czytelników zawsze towarzyszy czytanie tekstów literackich lub ich fragmentów.

Stałym punktem współpracy biblioteki z innymi placówkami jest współorganizacja konkursów międzyprzedszkolnych oraz szkolnych.

W bibliotece mają formalną siedzibę Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki i Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian.


Zdjęcie dzieci siedzące przy stoliku w sali bibliotecznej.
Zdjęcie przedstawia osoby zebrane w sali oglądające slajdy na ekranie.


W ramach organizacji czasu wolnego dla dzieci w bibliotece odbywają się zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki, warsztaty, zajęcia literackie dla najmłodszych itp. Pracownicy MBP od wielu lat propagują i uświadamiają jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci. Co roku w Dzień Bezpiecznego Internetu organizowane są zajęcia edukacyjne wyczulające dzieci i młodzież na zagrożenia płynące z niewłaściwego korzystania z Internetu.

Systematycznie powiększany jest księgozbiór o pozycje dotyczące problemów społecznych, z którego korzystają zarówno pracownicy instytucji zajmujących się powyższymi zagadnieniami, studenci a także rodzice, wychowawcy i nauczyciele. Księgozbiór jest na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o nowe propozycje, odpowiadające na potrzeby zainteresowanych czytelników.

W 2021 r. sytuacja pandemiczna i obostrzenia z niej wynikające ograniczyły możliwości bezpośrednich spotkań z czytelnikami i wpłynęły na zmniejszenie ilości kontaktów indywidualnych. Praca biblioteki w ciągu całego roku przebiegała w tzw. reżimie sanitarnym. W wydarzeniach organizowanych w tzw. „ realu” mogła wziąć udział ograniczona liczba uczestników. Niebagatelną rolę odgrywał też lęk przed zakażeniem.


Zdjęcie ramki z napisem "Lem 2021. Widziałem przyszłość".
Zdjęcie przedstawia obrazy na ścianach.