REALIZOWANE POLITYKI, PROGRAMY I STRATEGIE


Niniejsza część przedstawia podsumowanie najważniejszych zadań wykonywanych w 2021 r. przez Miasto Hajnówka w związku z realizacją lokalnych polityk, programów i strategii.


Spośród wielu uchwał Rady Miasta stanowiących o kierunkach realizacji lokalnych polityk, programów i strategii, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na Wieloletni Program Rozwoju Miasta Hajnówka na lata 2016-2025, które jest dokumentem o charakterze strategicznym, wyznaczającym główne kierunki rozwoju przestrzennego miasta.


Istotna część zadań burmistrza w 2021 r. związana była z realizacją i wdrożeniem działań zaplanowanych w licznych dokumentach o charakterze programowym i strategicznym.



17


dokumentów i programów strategicznych miasta było realizowanych w 2021 r.,




w tym:




3

z obszaru

ochrony środowiska

3

z obszaru

pomocy społecznej

4

o charakterze

ogólnym


1

z obszaru

ładu przestrzennego

1

z obszaru

gospodarki komunalnej

2

z obszaru

ochrony zdrowia

1

z obszaru

gospodarki mieszkaniowej

1

z obszaru

rewitalizacji

1

promocji


Krótki opis realizacji



programy o charakterze ogólnym



Wieloletni Program Rozwoju Miasta Hajnówka na lata 2016-2025

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XVI/122/16 Rady Miasta Hajnówka z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Rozwoju Miasta Hajnówka na lata 2016-2025.

Cel: Niniejszy dokument, poprzez powiązanie bezpośrednio z budżetem miasta jest jednym z ważniejszych instrumentów działania władz samorządowych. Poszczególne zapisy programu są odzwierciedleniem aktualnych potrzeb miasta oraz wskazują kierunek działań lokalnych w ujęciu długofalowym. Kluczowym elementem programu rozwoju jest wizja, która określa docelowy obraz miasta w przyszłości.

Wizja rozwoju miasta: Do 2025 r. Hajnówka będzie centrum regionu Puszczy Białowieskiej, przybliżającym jej unikatowe dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, atrakcyjnym dla przedsiębiorców, dostarczającym nowoczesnych usług i gwarantującym wysoką jakość życia swoim mieszkańcom.

Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. realizowano następujące działania:

  • podpisano umowę o dofinansowanie na przeprowadzenie rewitalizacji infrastruktury do promocji produktów lokalnych (utworzenie i modernizacja pasażu pieszego wraz z małą infrastrukturą do promocji produktów lokalnych);

  • montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej (5 budynków publicznych);

  • budowa budynku wielorodzinnego z lokalami mieszkalnymi przez spółkę miejską (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o.);

  • modernizacja gminnej infrastruktury drogowej (5 ulic);

  • otrzymano dofinansowanie na modernizacje 2 kotłowni i budowę 1 kotłowni w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Hajnówce;

  • podpisano umowę o dofinansowanie projektu "Hajnówka OdNowa. Zielona Transformacja" (wartość projektu 15.316.008,63 zł);

  • rozpoczęto wdrażanie zadań rozwojowych poprzez 4 kierunki tzw. Nowej Ścieżki Rozwoju Hajnówki:

        • Nowy Ład Przestrzenny - Nowe Centrum Hajnówki;

        • Zielona transformacja - środowisko i klimat nie tylko w Puszczy Białowieskiej;

        • Integracja i tożsamość dla silnej społeczności;

        • Zrób biznes w Hajnówce - dywersyfikacja działalności gospodarczej w oparciu o zasoby i produkty lokalne.

Zdjęcie monitora laptopa z otwartym dokumentem.
Zdjęcie otwartego laptopa z otwarta stroną.

Roczny Program współpracy miasta Hajnówka z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021 rok

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXI/155/20 Rady Miasta Hajnówka z dnia 28 października 2020 r. w sprawie uchwalenia Rocznego Programu współpracy Miasta Hajnówka z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021 rok

Cel: Nadrzędnym celem programu jest budowanie partnerstwa pomiędzy Miastem Hajnówka i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, służącego diagnozowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz wzmacnianiu aktywności społeczności lokalnych.

Realizacja w 2021 r.: Szczegółowe informacje odnośnie niniejszego programu zawarto na podstronie raportu Współpraca z NGO.

PROGRAM "Hajnowska karta mieszkańca"

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XIII/107/19 Rady Miasta Hajnówka z dnia 30 grudnia 2019r. w sprawie przyjęcia Programu "Hajnowska Karta Mieszkańca".

Cel: Celem programu jest poprawa warunków życia mieszkańców poprzez tworzenie przyjaznych mieszkańcom warunków rozwoju; zwiększenie dostępności do obiektów, form działalności i wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, a także publicznego transportu zbiorowego; umacnianie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców; poszerzenie oferty możliwości spędzania wolnego czasu; zachęcanie osób spoza miasta do osiedlania się i zamieszkania na terenie Miasta Hajnówka.

Realizacja w 2021 r.: Szczegółowe informacje odnośnie niniejszego programu zawarto na podstronie raportu Hajnowska Karta Mieszkańca.

PROGRAM "karta dużej rodziny hajnowskiej"

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXIX/221/13 Rady Miasta Hajnówka z dnia 25 września 2013 roku w sprawie Programu działań wspierających rodziny wielodzietne zamieszkałe i zameldowane na terenie Miasta Hajnówka.

Cel: Celem programu jest promowanie modelu rodziny wielodzietnej oraz wzmocnienie kondycji rodzin wielodzietnych poprzez rozszerzanie katalogu ulg oraz podejmowanie innych działań mających na celu wspieranie dużych rodzin.

Realizacja w 2021 r.: Szczegółowe informacje odnośnie niniejszego programu zawarto na podstronie raportu Karta Dużej Rodziny Hajnowskiej.



programy z obszaru promocji



strategia marki Hajnówka

Podstawa prawna: Strategia została przyjęta do realizacji na mocy Zarządzenia nr 29/2017 Burmistrza Miasta Hajnówka z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie wprowadzenia i stosowania Strategii Marki Hajnówka oraz Systemu Identyfikacji Wizualnej Marki Hajnówka.

Cel: Strategia marki jest jednym ze sposobów realizacji rozwoju miasta. Jej wdrożenie wpływa na pozycję miasta w regionie. Rzeczywiste atuty miasta mogą być szybciej i lepiej ocenione przez jej klientów, co umożliwia zwiększenie znajomości oferty i znaczenia miasta, a w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia możliwości pozyskania inwestorów i środków finansowych.

Realizacja w 2021 r.: Kontynuowano stosowanie założeń strategii Marki Hajnówka w Urzędzie Miasta Hajnówka oraz w podległych jednostkach organizacyjnych. Ponadto realizowano następujące działania:

  • prowadzono profile w mediach społecznościowych pod nazwą #Hajnówkawita;

  • prowadzono promocję wewnętrzną i zewnętrzną (kontakt odbiorcy z systemem identyfikacji, głównie logotypem), poprzez współorganizację i wsparcie rzeczowe, różnych innych wydarzeń;

  • promowano wyroby lokalnych producentów w reprezentacji miasta na zewnątrz;

  • udzielano wsparcia organizacyjnego, w postaci materiałów promocyjnych różnego rodzaju konkursów, rajdów, współzawodnictwa sportowego, przedsięwzięć organizowanych przez hajnowskie placówki przedszkolne, szkolne oraz instytucje kultury i sportu;

  • prowadzono działania promocyjne i udostępniano materiały promocyjne dot. miasta na stoiskach organizatorów lub własnych podczas ważniejszych imprez miejskich.

Logo "Hajnówka Duchowa Witalność" (białe tło).
Logo "Hajnówka Duchowa Witalność" (zielone tło).
Zdjęcie żubrów.



programy z obszaru pomocy społecznej



Strategia Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych miasta Hajnówka na lata 2013-2021

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXXII Rady Miasta Hajnówka z dnia 30 grudnia 2013 r.

Cel: Niniejszy dokument strategiczny ukazuje najważniejsze problemy społeczne występujące w Hajnówce, takie jak bezrobocie, niepełnosprawność, uzależnienia, ubóstwo, bezdomność, przemoc w rodzinie, przestępczość

Realizacja w 2021 r.: W ramach niniejszej strategii realizowano Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2015-2021 oraz Program Wspierania Rodziny w Gminie Miejskiej Hajnówka na lata 2019-2021, które zostały scharakteryzowane poniżej.

Ponadto szczegółowe informacje z tego obszaru zawarto na podstronie raportu Sprawy społeczne oraz zdrowie.

Program Wspierania Rodziny w Gminie Miejskiej Hajnówka na lata 2019 - 2021

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr III/17/18 Rady Miasta Hajnówka z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia Programu Wspierania Rodziny w Gminie Miejskiej Hajnówka na lata 2019-2021.

Cel: Nadrzędnym celem programu jest stworzenie spójnego systemu wsparcia rodzin zamieszkałych na terenie miasta, które przeżywają trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

Realizacja w 2021 r.: W ramach niniejszego programu realizowano następujące działania:

  • 48 rodzin objęto wsparciem asystenta rodziny;

  • 21 dzieci przebywało pod opieką Świetlicy Socjoterapeutycznej;

  • współfinansowano pobyt dzieci w pieczy zastępczej;

  • udzielano poradnictwa specjalistycznego (prawnik, psycholog);

  • 397 rodzin objęto Ogólnopolskim Programem Karta Dużej Rodziny (1.634 osoby w rodzinach);

  • współpracowano z Powiatowym Urzędem Pracy w Hajnówce w obszarze pomocy i wsparcia w zatrudnieniu usamodzielnianych wychowanków z pieczy zastępczej.

Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2015-2021

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr V/32/15 Rady Miasta Hajnówka z dnia 25 marca 2015 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2015-2021.

Cel: Niniejszy dokument ma na celu przede wszystkim zwiększenie dostępności i skuteczności pomocy dla osób uwikłanych w przemoc oraz wypracowanie w mieszkańcach wrażliwości społecznej wobec zjawiska przemocy w rodzinie.

Realizacja w 2021 r.: W ramach niniejszego programu realizowano następujące działania:

  • odbyły się 4 posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego;

  • 79 rodzin objęto procedurą Niebieskiej Karty ;

  • odbyło się 158 posiedzeń grup roboczych;

  • osobom dotkniętym przemocą w rodzinie udzielono wsparcia i pomocy w formie poradnictwa m.in. psychologicznego - 10 osób, prawnego - 10 osób, socjalnego - 79 osób, zawodowego i rodzinnego 16 osób (rodziny objęte asystenturą rodziny);

  • Realizowano działania profilaktyczne: „poMOC, a nie przeMOC”, „Nie bądźmy obojętni”, „Mam wybór, wybieram rozsądek”, „Handel Ludźmi”, „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Cyberświadomi - Cyberbezpieczni”, „Świadomy senior - Bezpieczny senior”;

  • w 2021 r. w łącznie przeprowadzono 253 spotkania z dziećmi i młodzieżą, w tym z uwagi na panujące obostrzenia sanitarne 35 prelekcji w formie on-line;

  • w 2021 r. zakończono realizację utworzenia w budynku Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce sali edukacyjnej, która funkcjonować będzie pod nazwą „Dziecięca Komenda Policji w Hajnówce”.



programy z obszaru ochrony zdrowia



Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2021

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXIII/171/20 Rady Miasta Hajnówka z dnia 30 grudnia 2020r. w sprawie uchwalenia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2021

Cel: Dokument obejmuje działania profilaktyczne oraz zmierzające do minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych, które są skutkiem nadużywania alkoholu.

Realizacja w 2021 r.: Na realizację programu przeznaczono środki w wysokości 399.796,98 zł. Środki zostały przeznaczone m.in. na:

  • finansowanie usług poradnictwa w zakresie problemów alkoholowych i przemocy w rodzinie (badania psychologiczne, prowadzenie punktu konsultacyjnego, koszty opinii biegłych, opłaty sądowe);

  • wynagrodzenia wraz z pochodnymi koordynatora komisji, gospodarza klubu, szkolenia i obsługa administracyjna Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;

  • prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej, dofinansowanie ferii zimowych oraz wakacji dla dzieci z rodzin dotkniętych alkoholizmem (wsparcie wypoczynku letniego „Akcja Lato 2021”);

  • realizację szeregu programów profilaktycznych w szkołach dla dzieci i młodzieży (realizacja autorskiego programu profilaktycznego pod ogólnopolskim hasłem „Zachowaj Trzeźwy Umysł”; wdrażanie i realizacja efektywnych rekomendowanych programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży w szkołach; spektakle i spotkania terapeutyczne);

  • dofinansowanie działalności klubu AA „Dąb” oraz organizacja imprez dla rodzin abstynenckich (dofinansowanie przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych organizacji imprez kulturalno - rozrywkowych promujących zdrowy styl życia kierowanych do społeczności lokalnej np. „Piknik Rodzinny”, ”Festyn zdrowia”).

Program Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Hajnówka na lata 2021-2023

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXIII/172/20 Rady Miasta Hajnówka z dnia 30 grudnia 2020r. w sprawie uchwalenia Programu Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Hajnówka na lata 2021-2023

Cel: Niniejszy program ma na celu przede wszystkim podniesienie wiedzy mieszkańców w zakresie problemów związanych z używaniem środków psychotropowych oraz udzielenie pomocy osobom i rodzinom, które zmagają się z problemem narkomanii. Ważnym elementem programu jest także prowadzenie działań profilaktycznych w placówkach oświatowych miasta.

Realizacja w 2021 r.: Na realizację programu przeznaczono środki w wysokości 5.981,35 zł. Środki zostały przeznaczone na prowadzenie zajęć i spotkań informacyjno-edukacyjnych:

  • szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą używającą i uzależnioną od substancji psychoaktywnych;

  • szkolenia uprawniające do prowadzenie terapii osób uzależnionych od środków psychoaktywnych, hazardu, komputera i gier komputerowych, internetu;

  • realizacja imprez sportowo – rekreacyjnych oraz innych form aktywności rozwijających zainteresowania dzieci i młodzieży związanych z profilaktyką i przeciwdziałaniem narkomanii;

  • kampania informacyjna dotycząca ryzyka eksperymentowania i zażywania środków psychoaktywnych;

  • szkolenia dla osób pracujących w obszarze uzależnień i psychoterapii, przygotowujące do prowadzenia zajęć profilaktycznych z rodzicami, doskonalące umiejętności wychowawcze i komunikacyjne;

  • realizacja programów z zakresu profilaktyki, prewencyjno–wychowawczych dla uczniów przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Hajnówce;

  • szkolenia dla osób pracujących w obszarze przemocy w rodzinie;

  • tworzenie warunków sprzyjających leczeniu, rehabilitacji i reintegracji osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych.



programy z obszaru ładu przestrzennego



Gminny program opieki nad zabytkami miasta Hajnówka na lata 2020-2023

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXII/167/20 Rady Miasta Hajnówka z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie przyjęcia „Gminnego programu opieki nad zabytkami Miasta Hajnówka na lata 2020-2023”.

Cel: Celem Programu jest przede wszystkim podejmowanie działań zwiększających atrakcyjność zabytków, wyeksponowanie walorów poszczególnych zabytków i krajobrazu kulturowego, zahamowanie procesu degradacji zabytków oraz wspieranie inicjatyw sprzyjających wzrostowi środków finansowych na opiekę nad zabytkami.

Realizacja w 2021 r.: Zaktualizowano gminną ewidencję zabytków.



programy z obszaru rewitalizacji



Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Hajnówka

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXX/206/17 Rady Miasta Hajnówka z dnia 16 sierpnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Hajnówka (z późn. zm.).

Cel: Celem programu jest realizacja przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców.

Realizacja w 2021 r.: Zgodnie z ujętymi na liście przedsięwzięć podstawowych LPRMH w 2021 r. realizowano następujące zadania:

1. otrzymano dofinansowanie na realizację projektów:

  • "Hajnówka OdNowa. Rewitalizacja skweru im D. Wasilewskiego - zagospodarowanie przestrzeni w centrum miasta" (Okres realizacji: 2021-2022; Wartość projektu: 999. 598,48 zł przy dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 849.613,91 zł);

  • „Hajnówka OdNowa. Rewitalizacja infrastruktury do promocji produktów lokalnych” (Okres realizacji: 2021-2022; Wartość projektu: 811.005,84 zł przy dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 687.891,26 zł).

2. zrealizowano projekt „Adaptacja budynku mieszkalnego na mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolono-Wychowawczym” (Podmiot realizujący: Powiat Hajnowski; Okres realizacji: 2019-2021; Wartość projektu: 921 tys. zł przy dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 w kwocie 626.807,67 zł).

3. działania aktywizacyjne skierowane do mieszkańców obszaru rewitalizacji o szerokim profilu kulturalnym, sportowo-rekreacyjnym, edukacyjnym, integracyjnym zlecane organizacjom pozarządowym w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych w sferze rewitalizacji. W 2021 r. zostało zrealizowane zadanie publiczne pn. „Poznajemy Hajnówkę - 70 kroków na 70 lat miasta” w ramach którego przeprowadzono m.in.: spartakiadę i imprezę rekreacyjno-sportową w wodzie dla osób z niepełnosprawnościami, zajęcia podwórkowe dla dzieci oraz prowadzono Centrum Organizacji Pozarządowych (Wartość zadania: 20.000,00 zł).




programy z obszaru ochrony środowiska



Program Ochrony Środowiska dla Miasta Hajnówka na lata 2017-2022 z uwzględnieniem lat 2023-2026

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXXV/233/17 Rady Miasta Hajnówka z dnia 27 grudnia 2017 r. w sprawie Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Hajnówka na lata 2017-2022 z uwzględnieniem lat 2023-2026.

Cel: Niniejszy program, będący podstawowym narzędziem prowadzenia polityki ekologicznej, ma na celu poprawę stanu środowiska oraz zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi. Podejmowane zadania mają zapewnić skuteczne mechanizmy chroniące środowisko przed degradacją.

Realizacja w 2021 r.: W ramach niniejszego programu podejmowano następujące działania:

  • montaż ogniw fotowoltaicznych na oczyszczalni ścieków;

  • instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych;

  • wymiana starych kotłów na kotły wyższej sprawności;

  • modernizacja taboru komunikacji miejskiej;

  • rozbudowa infrastruktury rowerowej;

  • przedsięwzięcia modernizacyjne obniżające zużycie energii końcowej w sektorze oświetlenia drogowego.

Zdjęcie przedstawia sadzenie drzewek - zdjęcie nr 1.
Zdjęcie przedstawia sadzenie drzewek - zdjęcie nr 2.
Zdjęcie przedstawia sadzenie drzewek - zdjęcie nr 3.

Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Hajnówka

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XIV/116/20 Rady Miasta Hajnówka z dnia 26 lutego 2020 r. w sprawie uchwalenia zmiany Programu usuwania wyrobów zawieracych azbest z terenu Miasta Hajnówka.

Cel: Niniejszy program ma na celu zaplanowanie bezpiecznego dla zdrowia mieszkańców i środowiska naturalnego usunięcia wyrobów zawierających azbest z obszaru miasta.

Realizacja w 2021 r.: Na utylizację pokrycia dachowego, odbioru i transport odpadów niebezpiecznych zawierających azbest przeznaczono środki w wysokości 46.815,33 zł (w tym 15.693,10 zł zostało pokryte z dotacji).

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Hajnówka

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XIV/114/16 Rady Miasta Hajnówka z dnia 25 maja 2016 r. w sprawie przyjęcia „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Hajnówka”.

Cel: Niniejszy dokument wyznacza kierunki i działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podejmowane działania dotyczą przede wszystkim zadań związanych z transportem, oświetleniem ulicznym, budownictwem publicznym, gospodarką przestrzenną oraz produkcją energii elektrycznej i ciepła.

Realizacja w 2021 r.: W ramach niniejszego planu, realizowano następujące działania:

  • uruchomienie punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste powietrze”;

  • modernizacja oświetlenia drogowego.

Spotkanie promujące program Czyste Powietrze.
Zdjęcie osób zebranych na spotkaniu w ramach programu "Czyste Powietrze".



programy z obszaru gospodarki komunalnej i mieszkaniowej



Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Hajnówka na 2021 r.

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXIV/182/21 Rady Miasta Hajnówka z dnia 10 marca 2021 r. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Hajnówka na 2021 r.

Cel: Program ma na celu ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt domowych i gospodarskich oraz zapewnienie właściwej opieki bezdomnym zwierzętom domowym i gospodarskim. Zadaniem programu jest także wyłapywanie zwierząt i doprowadzenie ich do schroniska oraz ograniczenie niekontrolowanego rozrodu zwierząt i edukację społeczeństwa w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach zwierząt.

Realizacja w 2021 r.: W ramach niniejszego programu, realizowano następujące działania:

  • opieka nad wolno żyjącymi kotami we współpracy ze społecznymi opiekunami kotów, w tym dokarmianie, leczenie, wykonywanie sterylizacji i kastracji;

Zdjęcie kota.
  • zabiegi sterylizacji i kastracji psów przebywających w schronisku oraz prowadzenie profilaktyki zdrowotnej oraz chipowanie;

  • dofinansowywanie sterylizacji i kastracji zwierząt właścicielskich;

  • usypianie ślepych miotów;

  • zapewnienie utylizacji padłych zwierząt;

  • działania edukacyjne;

  • zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt;

  • zapewnienie opieki w gospodarstwie rolnym zwierzętom gospodarskim.

Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miejskiej Hajnówka na lata 2019-2023

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr III/21/18 Rady Miasta Hajnówka z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miejskiej Hajnówka na lata 2019-2023.

Cel: Program ma na celu tworzenie warunków, które zapewnią mieszkańcom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Podejmowane działania pozwalają utrzymać w należytym stanie technicznym zasób mieszkaniowy Miasta Hajnówka, przede wszystkim poprzez realizację planu remontów i modernizacji.

Realizacja w 2021 r.: W ramach niniejszego programu w 2021 r. wykonano m.in. remont lokali mieszkalnych przy ulicy Piłsudskiego (koszt 120.000 zł).