GOSPODARKA
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2021 r.
1 052 zł
+19,01%
do roku 2020
1 270
Liczba podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta w 2021 r.
75
Liczba nowych osób prowadzących działalność gospodarczą wpisanych do REGON
57
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą wypisanych z REGON
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2021 r.
Utrzymanie niższych niż maksymalne stawek podatku od środków transportowych na terenie Miasta Hajnówka stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego miasta. Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową miasta, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.
Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Hajnówki są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2021 r. wartość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 1.051,55 zł, podczas gdy w 2020 r. było to 883,55 zł.
Dominującą pozycję wśród branż zajmuje handel (głównie małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób, ok. 330 podmiotów), a następnie przetwórstwo przemysłowe (ok. 220 podmiotów).
W mieście funkcjonują przedsiębiorstwa oferujące znane i cenione już na całym świecie m. in. parkiety, meble, schody produkowane z drewna. Zagraniczne rynki podbijają produkowane w Hajnówce suszarnie, kotły i parzelnie do drewna. Produkty lokalne to hajnowski marcinek, sery z Puszczy Białowieskiej, twaróg hajnowski, masło Extra z Hajnówki, miód Lipiec Białowieski, piwo rzemieślnicze, konfitury Matecznik, swojskie wędliny przygotowane tradycyjnymi metodami, pieczywo Podolszyńskich oraz hajnowski olej.
Wsparcie w zakładaniu działalności
Zgodnie z art. 8 ust. ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. 2022, poz. 541) w 2021 r. pracownicy Referatu Polityki Gospodarczej rozpatrzyli 299 wniosków, które następnie po weryfikacji treści, przekształceniu na formę dokumentu elektronicznego przesłano do CEIDG.
Tereny inwestycyjne
Aktualne oferty dotyczące terenów inwestycyjnych na terenie Miasta Hajnówka są zamieszczone:
na stronie internetowej Miasta Hajnówka www.hajnowka.pl,
na stronie internetowej https://investinpodlaskie.pl/ prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
oraz baza.paih.gov.pl prowadzonej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
W ramach obsługi inwestorów w 2021 r. pracownicy Urzędu Miasta organizowali spotkania z inwestorami zainteresowanych zakupem gruntów prywatnych w Mieście Hajnówka.
W 2021 r. ogłaszane były przetargi na sprzedaż terenów inwestycyjnych położonych na terenie Miasta Hajnówka. Do przetargu na teren inwestycyjny przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Hajnówka pod zabudowę usługową wraz z drogą wewnętrzną nie wpłynęła żadna oferta. Przetarg nie został rozstrzygnięty z powodu braku ofert.
Natomiast w przypadku drugiego terenu inwestycyjnego przeznaczonego w planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Hajnówka pod zabudowę obiektów przemysłowych, składów i magazynów połączonych z zabudową usługową przetarg został rozstrzygnięty natomiast inwestor nie sfinalizował zakupu i nie podpisał aktu notarialnego.
INSTRUMENTY WSPRACIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W RAMACH SSSE
Wejście w życie ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji uruchomiło nowy instrument wsparcia przedsiębiorców. Inwestując na gruntach publicznych i prywatnych, przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi podatkowej na podstawie decyzji o wsparciu nowej inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Dla obszaru, który został przypisany Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. (rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym) decyzję o wsparciu w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki wydaje Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Przedsiębiorca, inwestujący na obszarze zarządzanym przez SSSE S.A., może skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego po uzyskaniu decyzji o wsparciu. Warunkiem skorzystania z pomocy publicznej jest zrealizowanie nowej inwestycji.
Wysokość pomocy publicznej na terenie Hajnówki wynosi:
50% dla dużego przedsiębiorcy,
60% dla średniego przedsiębiorcy,
70% dla małego przedsiębiorcy i mikroprzedsiębiorcy,
poniesionych kosztów kwalifikowanych.
Stan wyjątkowy a przedsiębiorcy
Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty materialne z powodu stanu wyjątkowego, mogli liczyć na wsparcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie należności na raty, odstąpienie od pobierania odsetek, a w szczególnych okolicznościach umorzenie składek - to opcje, z których mogą skorzystać poszkodowane firmy. Miasto Hajnówka w okresie stanu wyjątkowego aktywnie współpracowało i udostępniało informacje od Oddziału ZUS w Białymstoku.
Produkty lokalne
O tym, że dla rozwoju - również gospodarczym - Miasta Hajnówka produkt lokalny jest szczególnie ważny, mówi przygotowany i zamieszczony poniżej dokument filmowy. Zaakcentowano w nim rolę systemu identyfikacji wizualnej dla oznaczenia wysokiej jakości miejscowych produktów, który już przed etapem jego wdrożenia zainteresował niektórych lokalnych producentów.
O wpływie nowego systemu promocji na rozwój współpracy lokalnych przedsiębiorców, o wspieraniu rozwoju produktu lokalnego w Hajnówce przez samorząd, o nowych inicjatywach, które ten temat wywołał, o lokalnych produktach, producentach i produktach markowych z Hajnówki oraz roli Miasta Hajnówka w promocji produktu lokalnego na szczeblu regionalnym województwa podlaskiego informowała w swoim wystąpieniu Magdalena Chirko w dniach 14-15 października 2021 r. podczas międzyregionalnych rozmów w Wólce Nadbużnej. Spotkanie organizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego w ramach projektu z obszaru oznaczeń geograficznych i sieciowania współpracy. Nie zabrakło hajnowskich produktów do degustacji uczestników spotkania, niestety trudno było o pełną ich reprezentację, ale te, które pojechały do Wólki z Hajnówki, zyskały uznanie zebranych.
zarządzanie przestrzenią
12
Liczba MPZP
obowiązujących
2 129
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
100,00%
Powierzchnia miasta
objęta MPZP
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w mieście ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty.
Pełne pokrycie Miasta Hajnówka miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego sprawia, że wyeliminowano konieczność wydawania decyzji o warunkach zabudowy, a procesy inwestycyjne są sprawniejsze.
Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek miasta oraz zadowolenie mieszkańców.
Poniżej znajduje się mapa opracowana w systemie Inspire Hub przedstawiająca pokrycie terytorium Miasta Hajnówka obowiązującymi aktami planowania przestrzennego.
TERENY ZIELONE
Hajnówka położona jest bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej, której zachodnia granica jest również granicą miasta. W czerwcu 2014 r., Komitet Światowego Dziedzictwa, zadecydował o wpisaniu niemal całego obszaru Puszczy Białowieskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek w tej sprawie złożyły wspólnie Polska i Białoruś. To jedyny polski obiekt przyrodniczy na liście UNESCO, wyróżniający się walorami przyrodniczymi i historycznymi, gdzie zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Na uwagę zasługuje także znaczny udział terenów zielonych w strukturze zagospodarowania miasta.
W Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody znajdują się 53 pomniki przyrody oraz 8 użytków ekologicznych na terenie Miasta Hajnówka.
Na terenie miasta zlokalizowany jest jeden Park Miejski przy ulicy Parkowej oraz dwa skwery: Skwer dr Dymitra Wasilewskiego przy ulicy Aleksego Zina oraz Skwer Plutonowego Bierwiaczonka przy ulicy 3 Maja.
Z racji swojego położenia oraz dbałości samorządu i mieszkańców o stan środowiska naturalnego oraz szczególnych uwarunkowań pod względem turystycznym Hajnówka posiada potencjał - co podkreślono w obowiązującej strategii rozwoju - w zakresie:
Rozwoju usług i produktów związanych z bliskim sąsiedztwem Puszczy Białowieskiej;
Rozwoju turystyki przyrodniczej, medycznej i aktywnej;
Rozwoju ekologicznego przetwórstwa spożywczego;
Produkcji energii odnawialnej.
23,4
Powierzchnia terenów zieleni (ha)
26,7
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
Najwspanialsze drzewo w Hajnówce - plebiscyt przedszkola nr 5
Wybór Najwspanialszego Drzewa w Hajnówce to jedno z najważniejszych wydarzeń w przedszkolu nr 5 wpisujące się w 70 rocznicę nadania praw miejskich Hajnówce. Dzieci ze starszych grup wiekowych brały czynny udział w działaniach dotyczących najstarszych drzew w Hajnówce w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Hajnówka dawniej i dziś - poznajemy nasze miasto”. Od członków rodzin pozyskiwały informacje o najstarszych drzewach w mieście. Odwiedzały miejsca, w których rosną i wspólnie z rodzicami robiły zdjęcia tym drzewom. Z przyniesionych zdjęć zorganizowano wystawę i ogłoszono plebiscyt na Najwspanialsze Drzewo w Hajnówce. Ogółem oddano 208 głosów. Wygrał DĄB rosnący na ulicy M. Reja przy bloku nr 5 wynikiem 47 głosów.
Celem tych działań było zwrócenie uwagi mieszkańców Hajnówki na dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe miasta oraz jego promocja. Uroczystość uświetniły występy dzieci dedykowane Najwspanialszemu Drzewu. Najważniejszym punktem spotkania była uroczysta dekoracja dębu. Drzewo zostało przyozdobione dekoracjami z surowców naturalnych wykonanymi przez rodziców dzieci.